poniedziałek, 24 grudnia 2018

Podsumowanie Akcji BŚP 2018


W tym roku akcja Betlejemskiego Światła Pokoju przebiegała pod hasłem "Światło, które łączy". 
Na całość akcji składał się wyjazd reprezentacji po Ogień do słowackiej miejscowości SVIT oraz akcja rozproszenie na terenie działalności Hufca: gmina Czechowice-Dziedzice, Pszczyna oraz Bestwina.
Początkiem wędrówki Betlejemskiego Ognia był wyjazd naszej reprezentacji do Zakopanego w dniu 15.12.2018. Harcerze mogli zwiedzić Zakopane i słynne Krupówki. Nieodłącznym punktem podczas wizyty w tym mieście, było złożenie kwiatów i pamięci na pomniku Olgi i Andrzeja Małkowskich na nowym Cmentarzy na Palenicy. Dodatkową atrakcją był pokaz wyrobu tradycyjnego sera w Muzeum Oscypka. Harcerze mogli na własne oczy zobaczyć jak przebiega proces wyrobu tego charakterystycznego serka oraz mogli sami go zrobić.
Kolejnym punktem wyjazdu był nocleg do najsłynniejszego schroniska w Polsce, schroniska na Głodówce, gdzie harcerze mogli się ze sobą zintegrować, pośpiewać wspólnie i spędzić ze sobą czas.
Główny cel wyprawy nastąpił w dniu 16.12.2018, gdzie reprezentanci podczas Mszy Świętej w miejscowości SVIT, odebrali Betlejemskie Światło Pokoju z rąk druhny Naczelnik ZHP. Następnie to światło z Betlejem przywieźli do Czechowic-Dziedzic.
Już dnia następnego, czyli 17.12.2018 nastąpiła wędrówka światła. W godzinach porannych Ogień zawitał u Burmistrza Czechowic-Dziedzic. Natomiast o godz. 17:30 odbyło się oficjalne przekazanie mieszkańcom w parafii pw. NMP Wspomożenia Wiernych, gdzie też odbyło się symboliczne „Ogniobranie”.
W następnych dniach Betlejemski Ogień m.in. został przekazany podczas ostatniej sesji czechowickiej Rady Miejskiej, Urzędowi Miejskiemu i Starostwu Powiatowemu w Pszczynie, Urzędowi Gminy w Bestwinie, Urzędowi Gminy w Goczałkowicach.
Dodatkowo jednymi z oficjalnych Ambasadorów Światła w stolicy była jednostka z naszego Hufca! Harcerze i harcerki z 16 Drużyny Harcerskiej PÓŁNOC im. hm. Czesława Kumali w Czarkowie, zostali wyłonieni w konkursie na tę funkcję, dzięki czemu mogli przekazywać Ogień najważniejszym instytucjom w Polsce.
Wędrówka Światła Pokoju powoli dobiegła końca, aż ostatecznie dotarło do wielu innych instytucji, szkół, kościołów, sojuszników. Przekazany Ogień stanowił nie tylko tradycyjną formę podziękowania, ale i też symbolicznie połączył wszystkich w tym okresie przedświątecznym. Na chwilę można było zatrzymać się, zastanowić się nad przekazem tego Światła Pokoju z Betlejem, Światła, które łączy.